Plugins - Maintenance - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (50 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Take your website for maintenance away from public view. Use maintenance plugin if your website is in development or you need to change a few things, run an upgrade. Make it only accessible by login and password. Plugin has a options to add a logo, background, headline, message, colors, login, etc. Extended PRO with more features version is available for purchase.
fr: Rendre privé votre site au moment de faire une maintenance. Utilisez le mode maintenance si votre site est en développement, si vous devez y effectuer des modifications ou exécuter une mise à niveau. Accès par identifiant et mot de passe. Options supplémentaires pour ajouter un logo, un arrière-plan, un titre, un message et personnaliser les couleurs de l’écran de connexion. La version étendue Pro avec plus de fonctionnalités est disponible à l’achat.

en: Login
fr: Se connecter

en: Lost Password
fr: Mot de passe perdu

en: Password
fr: Mot de passe

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: User Login
fr: Accès utilisateur

en: You entered your login and password are incorrect!
fr: Vous avez saisi un identifiant et un mot de passe erronés !

en: You entered your password are incorrect!
fr: Vous avez saisi un mot de passe incorrect !

en: You entered your login are incorrect!
fr: Vous avez saisi un identifiant incorrect !

en: Permission access denied!
fr: Droit d’accès refusé !

en: Website will be available soon
fr: Le site sera bientôt disponible

en: Maintenance mode is on
fr: Le mode maintenance est actif

en: Website is under construction
fr: Le site est en construction

en: Demo website
fr: Site de Démonstration

en: Purchase <a href="http://codecanyon.net/item/maintenance-wordpress-plugin/2781350?ref=fruitfulcode" target="_blank">PRO</a> version  with extended functionality. %1$s If you like our plugin please <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/maintenance?filter=5">rate it</a>, <a title="leave feedbacks" href="%2$s" target="_blank">leave feedbacks</a>.
fr: Achetez la version <a href="http://codecanyon.net/item/maintenance-wordpress-plugin/2781350?ref=fruitfulcode" target="_blank">Pro</a> avec des fonctionnalités étendues. %1$s Si vous aimez notre extension veuillez <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/maintenance?filter=5">l’évaluer</a> et <a title="leave feedbacks" href="%2$s" target="_blank">laisser des retours</a>.

en: Extended functionality
fr: Fonctionnalités étendues

en: Zoner - Real Estate WordPress theme
fr: Zoner - Thème immobilier pour WordPress

en: Love.ly - Simple & Elegant WordPress theme
fr: Love.ly - Thème simple et élégant pour WordPress

en: ANAGLYPH - One page / Multi Page WordPress Theme
fr: AnaGlyph - Thème mono ou multipage pour WordPress

en: Premium WordPress themes
fr: Thèmes WordPress Premium

en: You may find answers to your questions at <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/plugin/maintenance">support forum</a><br>You may  <a target="_blank" href="mailto:mail@fruitfulcode.com?subject=Maintenance plugin">contact us</a> with customization requests and suggestions.<br> Please visit our website to learn about us and our services <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>
fr: Vous pouvez trouver des réponses à vos question sur le <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/plugin/maintenance">forum de support</a><br>Vous pouvez  <a target="_blank" href="mailto:mail@fruitfulcode.com?subject=Maintenance plugin">nous contacter</a> pour des demandes de personnalisation ou proposer des suggestions.<br> Merci de visiter notre site pour an apprendre plus sur nous et les services que nous proposons <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>

en: Have any questions?
fr: Vous avez une question ?

en: Font family
fr: Famille de police

en: Font color
fr: Couleur de la police

en: Background color
fr: Couleur de l’arrière-plan

en: Upload Background
fr: Téléverser un arrière-plan

en: Background image
fr: Image d’arrière-plan

en: Not available object.
fr: Objet non disponible.

en: Select the page to be displayed:
fr: Sélectionner la page à afficher :

en: CSS Code
fr: Code CSS

en: Login On / Off
fr: Connexion/déconnexion

en: Apply a blur
fr: Appliquer un floutage

en: Background blur
fr: Floutage de l’image de fond

en: Blur intensity
fr: Intensité du floutage

en: Google Analytics ID
fr: ID Google Analytics

en: Service temporarily unavailable
fr: Site temporairement indisponible

en: Show admin bar
fr: Afficher la barre d’admin

en: Admin bar
fr: Barre d’admin

en: Upload Logo
fr: Téléverser un logo

en: Footer Text
fr: Texte du pied de page

en: Headline
fr: Titre

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Fruitful Code projects
fr: Projets de Fruitful Code

en: Pro version
fr: Version Pro

en: Exclude pages
fr: Exclure les pages

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisée

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: Google Web Fonts
fr: Polices Web Google

en: Standard Fonts
fr: Polices standard

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications
