Plugins - EWWW Image Optimizer - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (737 entries)

en: %1$d image credit remaining. | %1$d image credits remaining.
fr[0]: %1$d crédit image restant.
fr[1]: %1$d crédits image restants.

en: %1$d image in the Media Library has been selected. | %1$d images in the Media Library have been selected.
fr[0]: %1$d image a été sélectionnée dans la bibliothèque des médias.
fr[1]: %1$d images ont été sélectionnées dans la bibliothèque des médias.

en: %1$d images have been selected, with %2$d resized versions.
fr: %1$d images ont été sélectionnées, avec %2$d versions redimensionnées.

en: %1$d images in the Media Library have been selected.
fr: %1$d images dans la bibliothèque média ont été sélectionnées.

en: %1$d items displayed of %2$d records found
fr: %1$d éléments affichés sur %2$d enregistrements trouvés

en: %1$d items displayed of %2$s records found
fr: %1$d éléments affichés sur %2$s enregistrements trouvés

en: %1$d/%2$d compressed | %1$d/%2$d sizes compressed
fr[0]: %1$d/%2$d compressée
fr[1]: %1$d/%2$d compressées

en: %1$s to %2$s Conversion
fr: Convertir %1$s en %2$s

en: %1$s uploaded item in the Media Library has been selected with up to %2$d image files per upload. | %1$s uploaded items in the Media Library have been selected with up to %2$d image files per upload.
fr[0]: %1$s élément téléversé dans la médiathèque a été sélectionné avec jusqu’à %2$d fichiers image par téléversement.
fr[1]: %1$s éléments téléversés dans la médiathèque ont été sélectionnés avec jusqu’à %2$d fichiers image par téléversement.

en: %1$s uploaded item in the Media Library will be optimized with up to %2$d image files per upload. | %1$s uploaded items in the Media Library have been selected with up to %2$d image files per upload.
fr[0]: %1$s élément téléversé dans la médiathèque sera optimisé avec jusqu’à %2$d fichiers image par téléversement.
fr[1]: %1$s éléments téléversés dans la médiathèque ont été sélectionnés avec jusqu’à %2$d fichiers image par téléversement.

en: %d Webp images left to rename.
fr: Reste %d images Webp à renommer.

en: %d attachments
fr: %d fichiers joints

en: %d items displayed
fr: %d éléments affichés

en: %d items found
fr: %d éléments trouvés

en: %d size compressed | %d sizes compressed
fr[0]: %d tailles compressées

en: %d size to compress | %d sizes to compress
fr[0]: %d tailles à compresser

en: %d total images
fr: %d total des images

en: %s compression disabled
fr: Compression %s désactivée

en: %s images left to optimize
fr: %s images restent à optimiser

en: %s is missing
fr: %s est manquant

en: %s is not writable
fr: %s n’est pas inscriptible

en: %s is not writable.
fr: %s n’est pas accessible en écriture.

en: %s media uploads left to scan
fr: %s médias téléversés restent à analyser

en: %s total images
fr: %s images au total

en: *As such things are quite rare, it is highly recommended to contact support first, as this may be due to a plugin conflict.
fr: * Comme de telles choses sont assez rares, il est fortement recommandé de contacter d’abord le support, car cela peut être dû à un conflit avec une extension.

en: *Imsanity settings override the resize dimensions.
fr: *Les réglages d’Imsanity surchargent les dimensions de redimensionnement.

en: *Include Media Library Folders has been disabled because it will cause the scanner to ignore the disabled resizes.
fr: *Inclure les dossiers des bibliothèques de médias a été désactivé car cela va faire en sorte que le scanner ignore les redimensionnements désactivés.

en: *Legacy resize options are in effect: %1$d x %2$d. These will be used for bulk operations and for images uploaded outside the post/page editor.
fr: *Les options de redimensionnement sont en vigueur : %1$d x %2$d. Elles seront utilisées pour les opérations de masse et pour les images téléversés en dehors de l’éditeur d’articles/de pages.

en: *Settings to disable creation and optimization of individual sizes must be configured for each individual site.
fr: *Les réglages pour désactiver la création et l’optimisation des tailles doit être configurée chaque site individuel.

en: A JavaScript-free rewriting method using picture tags.
fr: Une méthode de réécriture sans JavaScript utilisant des balises d’images.

en: APNG cannot be converted to WebP.
fr: APNG ne peut pas être converti en WebP.

en: AVIF Quality Level
fr: Niveau de qualité AVIF

en: AVIF conversion is enabled via the Easy IO CDN.
fr: La conversion AVIF est activée via le CDN Easy IO.

en: Access denied.
fr: Accès refusé

en: Access documentation and support from your WordPress dashboard. Uses resources from external servers.
fr: Accédez à la documentation et au support depuis votre tableau de bord WordPress. Utilise des ressources provenant de serveurs externes.

en: Access token has expired, please reload the page.
fr: Le jeton d’accès a expiré, veuillez recharger la page.

en: Activate
fr: Activer

en: Activate 5x more optimization and priority support
fr: Activer 5x plus d’optimisation et de support prioritaire

en: Activate All Sites
fr: Activer tous les sites

en: Active, not yet verified.
fr: Actif, pas encore vérifié.

en: Add Missing Dimensions
fr: Ajouter les dimensions manquantes.

en: Add exclusion
fr: Ajouter l’exclusion

en: Add width/height attributes to reduce layout shifts and improve user experience.
fr: Ajoutez des attributs de largeur/hauteur pour réduire les décalages de mise en page et améliorer l’expérience utilisateur/utilisatrice.

en: Add your Site URL to your account:
fr: Ajoutez l’URL de votre site à votre compte :

en: Add your Site URLs to your account
fr: Ajoutez les URL de votre site à votre compte

en: Advanced
fr: Avancé

en: All front-end functions have been disabled. Please clear all caches, and check your site to ensure it is functioning normally.
fr: Toutes les fonctions frontales ont été désactivées. Veuillez vider tous les caches et vérifier que votre site fonctionne normalement.

en: All images in the Media Library will be scaled to %1$d x %2$d.
fr: Toutes les images de la médiathèque seront redimensionnées en %1$d x %2$d.

en: All images will be scaled to %1$d x %2$d.
fr: Toutes les images seront mises aux dimensions %1$d x %2$d.

en: All methods used by the EWWW Image Optimizer are intended to produce visually identical images.
fr: Toutes les méthodes utilisées par EWWW Image Optimizer sont destinées à produire des images visuellement identiques.

en: All records have been removed from the optimization history.
fr: Tous les enregistrements ont été retirés de l’historique d’optimisation.

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allow EWWW Image Optimizer to anonymously track how this plugin is used and help us make the plugin better. Opt-in to tracking and receive a 10% discount on premium compression. No sensitive data is tracked.
fr: Autoriser EWWW Image Optimizer à suivre anonymement comment cette extension est utilisée et nous aider à la rendre meilleure. Optez pour le suivi et recevez gratuitement 500 crédits d’API image. Aucune donnée sensible n’est suivie.

en: Allow EWWW Image Optimizer to track plugin usage? Opt-in to tracking and receive 500 free image credits in your admin email: %s. No sensitive data is tracked.
fr: Autoriser EWWW Image Optimizer à suivre l’utilisation de l’extension ? Acceptez le suivi et recevez 500 crédits gratuits d’image sur votre e-mail d’administration : %s. Aucune donnée sensible n’est suivie.

en: Allow Single-site Override
fr: Autoriser l’outrepssement de site unique

en: Allow Usage Tracking?
fr: Autoriser le suivi de l’utilisation ?

en: Allow individual sites to configure their own settings and override all network options.
fr: Autoriser les sites individuels à configurer leurs propres réglages et outrepasser toutes les options du réseau.

en: Allow resizing of existing Media Library images.
fr: Permettre le redimensionnement des images existantes de la bibliothèque de médias.

en: Allow resizing of existing images outside the Media Library. Use this to resize images specified under the Folders to Optimize setting when running Bulk or Scheduled Optimization.
fr: Autorisez le redimensionnement des images existantes en dehors de la médiathèque. Utilisez-le pour redimensionner les images spécifiées sous le paramètre Dossiers à optimiser lors de l’exécution de l’optimisation en masse ou planifiée.

en: Amazon S3 image
fr: Image Amazon S3

en: Amazon-hosted image
fr: Image hébergée sur Amazon

en: An image-optimizing CDN that does not modify your local images. Includes automatic compression, scaling, WebP %s.
fr: Un CDN optimisant les images qui ne modifie pas vos images locales. Comprend la compression automatique, la mise à l’échelle, WebP %s.

en: An image-optimizing CDN with automatic compression, scaling, WebP conversion %s.
fr: Un CDN optimisant les images avec compression automatique, mise à l’échelle, conversion WebP %s.

en: Anonymous Reporting
fr: Rapports anonymes

en: Applies to optimization of local files, rather than front-end operations like Lazy Load or Easy IO. Thus exclusions must match filesystem paths instead of URLs.
fr: S’applique à l’optimisation des fichiers locaux, plutôt qu’aux opérations de l’interface publique telles que Lazy Load ou Easy IO. Ainsi, les exclusions doivent correspondre aux chemins du système de fichiers au lieu des URL.

en: Apply improved sharpening during WebP Conversion.
fr: Appliquer une netteté améliorée lors de la conversion WebP.

en: Apply improved sharpening to JPG resizing operations and WebP Conversion.
fr: Appliquez une netteté améliorée aux opérations de redimensionnement des fichiers JPG et à la conversion WebP.

en: Automatic Scaling
fr: Mise à l’échelle automatique

en: Automatically detect the correct image size within responsive (srcset) markup.
fr: Détectez automatiquement la taille correcte de l’image dans le balisage responsive (srcset).

en: Azure Storage image
fr: Image Azure Storage

en: Background Optimization is disabled, but you may use the legacy Bulk Optimizer.
fr: L’optimisation en arrière-plan est désactivée, mais vous pouvez utiliser l’ancien optimiseur en action groupée.

en: Background color is used only if the PNG has transparency. Leave this value blank to skip PNGs with transparency.
fr: La couleur de fond est uniquement appliquée pour les PNG avec une transparence. Laisser cette valeur vide pour ne pas traiter les PNG avec une transparence.

en: Background images directly attached via inline style attributes will be lazy loaded by default.
fr: Les images d’arrière-plan directement attachées via des attributs de style en ligne seront chargées en différé par défaut.

en: Background optimization (faster uploads):
fr: Optimisation en arrière-plan (téléversements plus rapides) :

en: Backup Originals
fr: Originaux de sauvegarde

en: Backup could not be retrieved for %s.
fr: La sauvegarde n’a pas pu être récupérée pour %s.

en: Backup file for %s has the wrong mime type.
fr: Le fichier de sauvegarde pour %s a le mauvais type mime.

en: Backups are currently disabled in the Local settings.
fr: Les sauvegardes sont actuellement désactivées dans les réglages locaux.

en: Blog ID not provided.
fr: L’identifiant du site n’est pas fourni.

en: Bulk Optimization will alter your original images and cannot be undone. Please be sure you have a backup of your images before proceeding.
fr: L’optimisation en masse modifiera vos images originales et ne pourra pas être annulée. Veuillez vous assurer d’avoir une copie de sauvegarde de vos images avant de continuer.

en: Bulk Optimize
fr: Optimisation en masse

en: Bulk Optimizer
fr: Optimiseur en masse

en: Bulk status has been reset, starting from the beginning.
fr: L’état en masse a été réinitialisé depuis le début.

en: Bulk status has been reset, the next bulk operation will start from the beginning.
fr: L’état en masse a été réinitialisé, la prochaine opération en masse va reprendre au début.

en: By default, the EWWW Image Optimizer does not store any personal data nor share it with anyone.
fr: Par défaut, EWWW Image Optimizer ne partage ni ne conserve aucune donnée personnelle.

en: Can match any text within the target element, like elementor-widget-container or et_pb_column.
fr: Peut correspondre à n’importe quel texte dans l’élément cible, comme elementor-widget-container ou et_pb_column.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot clone core object.
fr: Impossible de cloner l’objet central.

en: Cannot resize the image. Both width and height are not set.
fr: Impossible de redimensionner l’image. La largeur et la longueur ne sont pas définies.

en: Cannot unserialize (wakeup) the core object.
fr: Impossible de dé-sérialiser (réveiller) l’objet central.

en: Change the Media Library to List mode for additional image optimization information and actions.
fr: Changez l’affichage de la bibliothèque en mode liste pour des informations et actions de compression supplémentaires.

en: Clean Optimization Records
fr: Nettoyer les dossiers d’optimisation

en: Clear Log
fr: Effacer le journal

en: Clear Queue
fr: Effacer la file d’attente

en: Click to Copy
fr: Cliquez pour copier

en: Click to enable forced GIF rewriting once WebP version have been generated.
fr: Cliquez pour activer la réécriture forcée des GIF une fois que les versions WebP ont été générées.

en: Click to toggle
fr: Cliquez pour basculer

en: Cloudinary image
fr: Image Cloudinary

en: Color profiles are preserved when using the API or Easy IO.
fr: Les profils de couleurs sont préservés lors de l’utilisation de l’API ou Easy IO (ExactDN).

en: Compress API Key
fr: Clé d’API de compression

en: Compressed at a lower level than current setting.
fr: Compression à un niveau inférieur au réglage actuel.

en: Compression of local images cannot be done on your site without an API key. Since Easy IO is already automatically optimizing your site, you may dismiss this notice unless you need to save storage space.
fr: La compression des images locales ne peut être effectuée sur votre site sans une clé d’API. Comme Easy IO optimise déjà automatiquement votre site, vous pouvez ignorer cette notification, sauf si vous avez besoin d’économiser de l’espace de stockage.

en: Configure maximum image dimensions in Resize settings.
fr: Configurez les tailles maximales de l’image dans les réglages de Redimensionner.

en: Configure network-wide settings in the %s.
fr: Configurez les réglages de l’ensemble du réseau dans le %s.

en: Contact Support
fr: Contacter le support

en: Continue
fr: Continuer

en: Contribute
fr: Contribuer

en: Conversion is only available for images in the Media Library (except WebP). By default, all images have a link available in the Media Library for one-time conversion. Turning on individual conversion operations below will enable conversion filters any time an image is uploaded or modified.
fr: La conversion est disponible uniquement pour les images de la bibliothèque de médias (sauf WebP). Par défaut, toutes les images ont un lien disponible dans la bibliothèque de médias pour une conversion unique. Activer les opérations de conversion individuelles ci-dessous activera les filtres de conversion à chaque fois qu’une image est téléversée ou modifiée.

en: Convert
fr: Conversion

en: Convert your images to the next generation format for supported browsers, while retaining originals for other browsers.
fr: Convertissez vos images au format de nouvelle génération pour les navigateurs pris en charge, tout en conservant les originaux pour les autres navigateurs.

en: Copied
fr: Copié

en: Copy
fr: Copier

en: Could not activate Easy IO on %1$s: %2$s
fr: Impossible d’activer Easy IO sur %1$s : %2$s

en: Could not activate Easy IO, please try again in a few minutes. If this error continues, please see %1$s for troubleshooting steps: %2$s
fr: Impossible d’activer Easy IO, veuillez réessayer dans quelques minutes. Si cette erreur persiste, veuillez consulter %1$s pour les étapes de dépannage : %2$s

en: Could not activate Easy IO, please try again in a few minutes. If this error continues, please see %s for troubleshooting steps.
fr: Impossible d’activer Easy IO, veuillez réessayer dans quelques minutes. Si cette erreur persiste, veuillez consulter  %s pour les étapes de dépannage.

en: Could not calculate resized image dimensions
fr: Impossible de calculer les tailles de l’image redimensionnée

en: Could not de-register site, HTTP error: %s
fr: Impossible de dés-inscrire le site, erreur HTTP : %s

en: Could not delete %s, please remove manually or fix permissions and try again.
fr: Il n’a pas été possible de retirer %s, veuillez le faire manuellement ou corriger les autorisations et réessayer.

en: Could not determine backup location for %s.
fr: Impossible de déterminer l’emplacement de sauvegarde pour %s.

en: Could not find %s
fr: Impossible de trouver %s

en: Could not find file.
fr: Fichier introuvable.

en: Could not find image
fr: Impossible de trouver l’image

en: Could not register Easy IO for %s: error unknown.
fr: Impossible d’inscrire Easy IO pour %s : erreur inconnue.

en: Could not register site, HTTP error: %s
fr: Impossible d’inscrire le site, erreur HTTP : %s

en: Could not remove image from table.
fr: Impossible de retirer l’image du tableau.

en: Could not remove site from Easy IO: error unknown.
fr: Impossible de retirer le site de Easy IO : erreur inconnue.

en: Could not retrieve file path.
fr: Impossible de récupérer le chemin du fichier.

en: Could not save Folder to Optimize: %s. Access denied.
fr: Impossible d’enregistrer le dossier pour optimiser : %s. Accès refusé.

en: Could not save Folder to Optimize: %s. Please ensure that it is a valid location on the server.
fr: Impossible d’enregistrer le dossier pour optimiser : %s. Veuillez vous assurer que c’est un emplacement valide sur le serveur.

en: Could not save WebP URL: %s.
fr: Impossible d’enregistrer l’URL WebP : %s.

en: Could not save resized image: %s
fr: Impossible de sauvegarder l’image redimensionnée : %s

en: Could not save the AVIF quality, please enter an integer between 50 and 100.
fr: Impossible d’enregistrer la qualité AVIF, veuillez saisir un nombre entier entre 50 et 100.

en: Could not save the JPG background color, please enter a six-character, hexadecimal value.
fr: Impossible d’enregistrer la couleur d’arrire-plan JPG, veuillez saisir une valeur hexadécimale à six caractères.

en: Could not save the JPG quality, please enter an integer between 1 and 100.
fr: Impossible d’enregistrer la qualité JPG, veuillez saisir un nombre entier compris entre 1 et 100.

en: Could not save the WebP quality, please enter an integer between 50 and 100.
fr: Impossible d’enregistrer la qualité WebP, veuillez saisir un nombre entier entre 50 et 100.

en: Could not validate API key, HTTP error: %s
fr: Impossible de valider la clé API, erreur HTTP : %s

en: Could not validate API key, please copy and paste your key to ensure it is correct.
fr: Impossible de valider la clé d’API, veuillez copier et coller votre clé pour vous assurer qu’elle est correcte.

en: Could not validate EWWW Image Optimizer API key, please check your key to ensure it is correct.
fr: Impossible de valider la clé d’API EWWW Image Optimizer, veuillez vous assurer que votre clé est correcte.

en: Could not verify API key
fr: Impossible de vérifier la clé API

en: Current queue status: %s
fr: État actuel de la file d’attente : %s

en: De-activate
fr: Désactiver

en: De-activate All Sites
fr: Désactiver tous les sites

en: De-register Site
fr: Dés-inscrire le site

en: Debug Log
fr: Journal de débogage

en: Debug mode is enabled in the EWWW Image Optimizer settings. Please be sure to turn Debugging off when you are done troubleshooting.
fr: Le mode débogage est activé dans les réglages de EWWW Image Optimizer. Veuillez désactiver le débogage lorsque vous avez terminé le dépannage.

en: Debugging
fr: Débogage

en: Debugging Information
fr: Information de debuggage

en: Default
fr: Par défaut

en: Default is 60, recommended range is 45-80.
fr: La valeur par défaut est 60, la plage recommandée est 45-80.

en: Default is 75, allowed range is 50-100.
fr: La valeur par défaut est de 75, la plage autorisée est de 50 à 100.

en: Delete Originals
fr: Supprimer les originaux

en: Deleting converted images
fr: Suppression des images converties

en: Deleting originals
fr: Suppression des originaux

en: Detect Scaled Images
fr: Détecter les images à l’échelle

en: Disable Creation
fr: Désactiver la création

en: Disable Debugging
fr: Désactiver le débogage

en: Disable Optimization
fr: Désactiver l’optimisation

en: Disable Resizes
fr: Désactiver redimensionnement

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabled automatically, async requests blocked
fr: Désactivé automatiquement, requêtes asynchrones bloquées

en: Disabled by Shield's Lock to Location feature
fr: Désactivé par verrouillage du bouclier de la fonctionnalité de localisation

en: Disabled by administrator
fr: Désactivé par l’administrateur

en: Disabled, sleep function missing
fr: Désactivé, fonction de sommeil manquante

en: Disabling creation of the full-size preview for PDF files will disable all PDF preview sizes
fr: La désactivation de la création de l’aperçu pleine taille pour les fichiers PDF permet de désactiver toutes les tailles d’aperçu PDF

en: Dismiss this notice to continue with free cloud-based JPG compression or %s.
fr: Ignorer cette notification pour continuer avec la compression JPG gratuite basée sur le cloud ou %s.

en: Do not allow
fr: Ne pas autoriser

en: Done
fr: Terminé

en: Download Log
fr: Télécharger le journal

en: EWWW Image Optimizer cannot use server-based optimization on %s sites. Activate our premium service for 5x more compression, PNG/GIF/PDF compression, and image backups.
fr: EWWW Image Optimizer ne peut pas utiliser l’optimisation basée sur le serveur sur les sites %s. Activez notre service premium pour 5 fois plus de compression, de compression PNG/GIF/PDF et de sauvegardes d’images.

en: EWWW Image Optimizer could not create the tool folder
fr: EWWW Image Optimizer ne peut pas créer le dossier outil.

en: EWWW Image Optimizer could not install tools in %s
fr: EWWW Image Optimizer ne peut pas installer les outils dans %s

en: EWWW Image Optimizer has detected a WP/LR Sync process. To optimize new thumbnails, you may run the Bulk Optimizer from the Media menu. This notice may be dismissed after the Sync process is complete.
fr: EWWW Image Optimizer a détecté un processus de synchronisation WP/LR. Pour optimiser les nouvelles miniatures, vous pouvez exécuter l’Optimisation de masse à partir du menu Média. Cette notification peut être ignorée une fois le processus de synchronisation terminé.

en: EWWW Image Optimizer has detected a WooCommerce thumbnail regeneration. To optimize new thumbnails, you may run the Bulk Optimizer from the Media menu. This notice may be dismissed after the regeneration is complete.
fr: EWWW Image Optimizer a détecté une régénération des miniatures WooCommerce. Afin d’optimiser les nouvelles miniatures, vous pouvez utiliser l’optimisation de masse depuis le menu « Médias ». Cette notification peut être ignorée une fois la régénération terminée.

en: EWWW Image Optimizer is missing pngout. Install %1$s or %2$s.
fr: Il manque pngout à EWWW Image Optimizer. Installez %1$s ou %2$s.

en: EWWW Image Optimizer is missing svgleaner. Install %1$s or %2$s.
fr: Il manque svgleaner à EWWW Image Optimizer. Installez %1$s ou %2$s.

en: EWWW Image Optimizer needs to upgrade the image log table.
fr: EWWW Image Optimizer doit mettre à niveau la table du journal des images.

en: EWWW Image Optimizer requires PHP 7.4 or greater. Newer versions of PHP are significantly faster and much more secure. If you are unsure how to upgrade to a supported version, ask your webhost for instructions.
fr: EWWW Image Optimizer nécessite PHP 7.4 ou plus. Les versions de PHP plus récentes sont nettement plus rapides et bien plus sécurisées. Si vous ne savez pas comment mettre à niveau vers une version prise en charge, demandez les instructions à votre hébergeur.

en: EWWW Image Optimizer uses open-source tools to enable free mode, but your server is missing these: %1$s. Please install via the %2$s to continue in free mode.
fr: EWWW Image Optimizer utilise des outils open-source pour activer le mode gratuit, mais il manque sur votre serveur : %1$s. Veuillez installer via le %2$s pour poursuivre en mode gratuit.

en: EWWW Image Optimizer uses open-source tools to enable free mode, but your server is missing these: %1$s. Please install via the %2$s to get the most out of free mode.
fr: EWWW Image Optimizer utilise des outils open-source pour activer le mode gratuit, mais il manque sur votre serveur : %1$s. Veuillez installer via le %2$s pour poursuivre en mode gratuit.

en: EWWW Image Optimizer uses open-source tools to enable free mode, but your server is missing these: %s.
fr: EWWW Image Optimizer utilise des outils open-source pour activer le mode gratuit, mais votre serveur ne dispose pas de ces outils : %s.

en: Easy IO Savings
fr: Économies Easy IO

en: Easy IO cannot be activated on localhost installs.
fr: Easy IO ne peut pas être activé sur les installations en local.

en: Easy IO cannot optimize your images while using a custom domain (CNAME) in WP Offload Media. Please disable the custom domain in the WP Offload Media settings.
fr: Easy IO ne peut pas optimiser vos images si vous utilisez un domaine personnalisé (CNAME) dans WP Offload Media. Veuillez désactiver le domaine personnalisé dans les réglages de WP Offload Media.

en: Easy IO detected that the Site URL has changed since the initial activation (previously %1$s, currently %2$s).
fr: Easy IO a détecté que l’URL du site avait changé depuis l’activation initiale (précédemment %1$s, actuellement %2$s).

en: Easy IO enabled
fr: Easy IO activé

en: Easy IO is already active in the Perfect Images plugin.
fr: Easy IO est déjà activé dans l’extension Perfect Images.

en: Easy IO is already optimizing your images! If you need to save storage space, you may enter your API key below to compress the local images on your site.
fr: Easy IO optimise déjà vos images ! Si vous avez besoin d’économiser de l'espace de stockage, vous pouvez saisir votre clé de l’API ci-dessous pour compresser les images locales de votre site.

en: Easy IO is already optimizing your images! Optimization of local images is not necessary unless you wish to save storage space.
fr: Easy IO optimise déjà vos images ! L’optimisation des images locales n’est pas nécessaire, sauf si vous souhaitez économiser de l’espace de stockage.

en: Easy IO is automatically optimizing your site! Bulk Optimization of local images is not necessary unless you wish to save storage space. Please be sure you have a backup of your images before proceeding.
fr: Easy IO optimise automatiquement votre site ! L’optimisation en masse des images locales n’est pas nécessaire, sauf si vous souhaitez économiser de l’espace de stockage. Veuillez vous assurer que vous avez une sauvegarde de vos images avant de procéder.

en: Easy IO is not active on some sites. You may activate individual sites via the plugin settings in each site dashboard, or activate all remaining sites below.
fr: Easy IO n’est pas actif sur certains sites. Vous pouvez activer les sites individuels via les réglages de l’extension dans le tableau de bord de chaque site, ou activer tous les autres sites ci-dessous.

en: Easy IO registration complete. Please wait 5-10 minutes and then activate your sites.
fr: Inscription Easy IO terminée. Veuillez attendre 5 à 10 minutes et ensuite activez vos sites.

en: Easy IO registration is complete. Visit the plugin settings to activate your new site.
fr: L’inscription à Easy IO est terminé. Visitez les réglages de l’extension pour activer votre nouveau site.

en: Easy IO setup and verification is complete.
fr: La configuration et la vérification d’Easy IO est terminée.

en: Easy Mode
fr: Mode simple

en: Elapsed: %s second | Elapsed: %s seconds
fr[0]: Écoulé : %s seconde
fr[1]: Écoulé : %s secondes

en: Embedded Help
fr: Aide embarquée

en: Enable Easy IO for automatic resizing.
fr: Activez Easy IO (ExactDN) pour le redimensionnement automatique.

en: Enable Embedded Help
fr: Activer l’aide intégrée

en: Enable GIF compression.
fr: Activer la compression GIF.

en: Enable JPG compression.
fr: Activer la compression JPG.

en: Enable Lazy Loading.
fr: Activer le Lazy Loading.

en: Enable Ludicrous Mode
fr: Activer le mode avancé

en: Enable PNG compression.
fr: Activer la compression PNG.

en: Enable WebP conversion.
fr: Activer la conversion WebP.

en: Enable high quality compression and WebP/AVIF conversion for all images on Easy IO. Disable to use Pixel Perfect mode instead.
fr: Activer la compression de haute qualité et la conversion WebP/AVIF pour toutes les images sur Easy IO. Désactiver pour utiliser le mode Pixel Perfect à la place.

en: Enable premium compression for JPG images.
fr: Activer la compression premium pour les images JPG.

en: Enable premium compression for PNG images.
fr: Activer la compression premium pour les images PNG.

en: Enable premium compression with an API key or Easy IO.
fr: Activer la compression premium avec une clé API ou Easy IO(ExactDN).

en: Enable premium compression.
fr: Active la compression premium.

en: Enable the EWWW I.O. support beacon, which gives you access to documentation and our support team right from your WordPress dashboard. To assist you more efficiently, we collect the current url, IP address, browser/device information, and debugging information.
fr: Activez la balise de support de EWWW I.O. qui vous donne accès à la documentation et à notre équipe de support directement depuis votre tableau de bord WordPress. Pour vous aider plus efficacement, nous collectons l’url actuelle, l’adresse IP, les informations sur le navigateur/l’appareil et les informations de débogage.

en: Enable the support beacon, which gives you access to documentation and our support team right from your WordPress dashboard. To assist you more efficiently, we may collect the current url, IP address, browser/device information, and debugging information.
fr: Activez la balise de support. Elle vous donne accès à la documentation et à notre équipe de support depuis votre tableau de bord WordPress. Pour vous aider plus efficacement, nous pouvons collecter l’URL, l’adresse IP, les informations sur le navigateur/appareil et les informations de débogage.

en: Enabled
fr: Autorisé

en: Enabling Lazy Load alongside JS WebP enables better compatibility with some themes/plugins. Alternatively, you may try Picture WebP Rewriting for a JavaScript-free delivery method.
fr: L’activation du chargement différé parallèlement à JS WebP permet une meilleure compatibilité avec certains thèmes/extensions. Sinon, vous pouvez essayer la réécriture Picture WebP pour une méthode de diffusion sans JavaScript.

en: Enabling WebP Conversion without Easy IO will increase your storage requirements. Do you want to continue?
fr: L’activation de la conversion WebP sans Easy IO augmentera vos besoins de stockage. Voulez-vous continuer ?

en: Encountered a WP image editing error while attempting resize
fr: Une erreur de modification d’image WP s’est produite lors de la tentative de redimensionnement.

en: Encountered an error while attempting resize
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de redimensionnement.

en: Enter additional URL patterns, like a CDN URL, that should be permitted for WebP Rewriting. One URL per line, must include the domain name (cdn.example.com).
fr: Saisissez des compositions d’URL supplémentaires, comme une URL de CDN, qui devraient être autorisées pour la réécriture WebP. Une URL par ligne, doit inclure le nom de domaine (cdn.example.com).

en: Enter your API key above to enable automatic Easy IO site registration.
fr: Saisissez votre clé API ci-dessus pour activer l’inscription automatique au site Easy IO.

en: Erase Optimization History
fr: Effacer l’historique d’optimisation

en: Error retrieving list of images
fr: Erreur lors de la récupération de la liste des images

en: Every %d Minutes
fr: Toutes les %d minutes

en: Exactly WWW
fr: Exactement WWW

en: Exclude Images
fr: Exclure les images

en: Exclude entire pages with page:/xyz/ syntax.
fr: Exclure des pages entières avec la syntaxe de page : /xyz/.

en: External Background Images
fr: Image d’arrière-plan externe.

en: Failed to refresh queue status, please manually refresh the page for further updates.
fr: L’actualisation de l’état de la file d’attente a échoué, veuillez actualiser manuellement la page pour obtenir d’autres mises à jour.

en: File is not an image.
fr: Le fichier n’est pas une image.

en: File is not writable.
fr: Le fichier n’est pas accessible en écriture.

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Finished
fr: Terminé

en: Finished Optimization!
fr: Optimisation terminée !

en: First, add your Site URL to your account:
fr: Pour commencer, ajoutez l’URL de votre site à votre compte :

en: Folders to Optimize
fr: Répertoires à optimiser

en: For example, with a CDN URL of %1$s and a local URL of %2$s you would enter %3$s.
fr: Par exemple, avec une URL CDN de %1$s et une URL locale de %2$s, vous saisiriez %3$s.

en: For more details, see the %s.
fr: Pour plus de détails, voir les %s.

en: Force WebP
fr: Forcer WebP

en: Force re-optimize
fr: Forcer une nouvelle optimisation

en: Forcing re-optimization of previously processed images.
fr: Forcer la ré-optimisation des images traitées précédemment.

en: Free server-based compression with EWWW Image Optimizer is only supported on Linux, FreeBSD, Mac OSX, and Windows.
fr: La compression gratuite sur serveur avec EWWW Image Optimizer est prise en charge uniquement sur Linux, FreeBSD, Mac OSX et Windows.

en: Full size - %s
fr: Taille réelle - %s

en: Full size – %s
fr: Taille originale – %s

en: GIF Optimization Level
fr: Niveau d’optimisation GIF

en: GIF animations are preserved by EWWW Image Optimizer automatically. Please remove the Animated GIF Resize plugin.
fr: Les animations GIF sont préservées automatiquement par EWWW Image Optimizer. Veuillez supprimer l’extension Animated GIF Resize.

en: GIF optimization is disabled
fr: L’optimisation de GIF est désactivée

en: GIF to PNG
fr: GIF en PNG

en: GIF to WebP conversion requires an API key.
fr: La conversion GIF en WebP nécessite une clé d’API.

en: GIF to WebP conversion requires an active API key.
fr: La conversion de GIF en WebP nécessite une clé API active.

en: Get 5x more compression with a premium plan.
fr: Obtenez 5 fois plus de compression avec l’offre premium.

en: Get 5x more with a free trial
fr: Obtenez 5 fois plus avec un essai gratuit

en: Get an API key to unlock these optimization levels and receive priority support. Achieve up to 80% compression to speed up your site, save storage space, and reduce server load.
fr: Achetez une clé d’API pour débloquer ces niveaux d’optimisation et obtenir un support prioritaire. Réalisez jusqu’à 80% de compression pour accélérer votre site, économiser de l’espace de stockage et réduire la charge du serveur.

en: Get performance tips, exclusive discounts, and the latest news when you signup for our newsletter!
fr: Recevez des conseils de performance, des rabais exclusifs et les dernières nouvelles en vous inscrivant à notre newsletter !

en: Go Back
fr: Revenir en arrière

en: Go back to the basics.
fr: Revenir au mode basique.

en: Go beyond image optimization with the tools I use for improving site speed.
fr: Allez au-delà de l’optimisation des images avec cette collection d’outils que j’utilise pour améliorer la vitesse du site.

en: Grand Flagallery not installed.
fr: Grand Flagallery n’est pas installé.

en: HEX format (#123def)
fr: Format hexadécimal (#123def)

en: Having problems with a broken site or wrong-sized images?
fr: Vous avez des problèmes avec un site en panne ou des images de mauvaise taille ?

en: Help
fr: Aide

en: Here are some ways you can contribute to the development of this plugin:
fr: Voici quelques façons de contribuer au développement de cette extension :

en: Here are the recommended settings for your site. Please review and then save the settings.
fr: Voici les réglages recommandés pour votre site. Veuillez vérifier et enregistrer les réglages.

en: Hi, you've been using the EWWW Image Optimizer for a while, and we hope it has been a big help for you.
fr: Bonjour, vous utilisez EWWW Image Optimizer depuis un certain temps, et nous espérons qu’il vous a été d’une grande aide.

en: Hide Conversion Links
fr: Cacher la liste de conversion

en: Hide recommendations
fr: Masquer les recommandations

en: High Compression
fr: Compression élevée

en: Highlight images that need to be resized because the browser is scaling them down. Only visible for Admin users and adds a button to the admin bar to detect scaled images that have been lazy loaded.
fr: Mettez en surbrillance les images qui doivent être redimensionnées car le navigateur les réduit. Ceci n’est visible que des administrateurs et ajoute un bouton à la barre d’administration pour détecter les images mises à l’échelle qui ont été chargées.

en: How do I get to 100%?
fr: Comment puis-je atteindre 100 % ?

en: I know what I'm doing, leave me alone!
fr: Je sais ce que je fais, laissez-moi tranquille !

en: If compression settings have changed, re-optimize images that were compressed on the old settings. If possible, images compressed in Premium mode will be restored to originals beforehand.
fr: Si les réglages de compression ont changé, ré-optimisez les images qui ont été compressées avec les anciens réglages. Si possible, les images compressées en mode premium seront restaurées au préalable.

en: If you accept user-submitted images and use the API or Easy IO, those images may be transmitted to third-party servers in foreign countries. If Backup Originals is enabled, images are stored for 30 days. Otherwise, no images are stored on the API for longer than 30 minutes.
fr: Si vous acceptez les images soumises par l’utilisateur et utilisez l’API ou Easy IO, ces images peuvent être transmises à des serveurs tiers situés dans des pays étrangers. Si l’option « Sauvegarde des Originaux » est activée, les images sont stockées pendant 30 jours. Sinon, aucune image n’est stockée sur l’API pendant plus de 30 minutes.

en: If you continue to have problems, let us know right away!
fr: Si vous continuez à avoir des problèmes, faites-le nous savoir immédiatement !

en: If you could take a few moments to rate it on WordPress.org, we would really appreciate your help making the plugin better. Thanks!
fr: Si vous pouviez prendre quelques instants pour l’évaluer sur WordPress.org, nous apprécierions vraiment votre aide pour améliorer l’extension. Merci !

en: If you have converted images (PNG to JPG and friends) without deleting the originals, you may remove them when ready.
fr: Si vous avez converti des images (PNG en JPG et amis) sans supprimer les originaux, vous pouvez les retirer quand vous le souhaitez.

en: If you have not found a solution that works for your site, let us know! We would love to help you find a solution.
fr: Si vous n’avez pas trouvé de solution qui fonctionne pour votre site, faites-le nous savoir ! Nous serons ravis de vous aider à en trouver une.

en: If you have not run the Bulk Optimizer on existing images, you will likely encounter broken image URLs. Are you ready to continue?
fr: Si vous n’avez pas exécuté l’optimiseur en masse sur les images existantes, vous rencontrerez probablement des URL d’images cassées. Êtes-vous prêt à continuer ?

en: If you have problems, try disabling Lazy Load and Include All Resources. Finally, disable Easy IO if problems remain.
fr: Si vous avez des problèmes, essayez de désactiver le chargement différé et Inclure toutes les ressources. Enfin, désactivez Easy IO si les problèmes persistent.

en: If you offload your media to external storage like Amazon S3, and remove the local files, do not run this tool.
fr: Si vous déchargez vos médias sur un stockage externe comme Amazon S3, et que vous supprimez les fichiers locaux, n’exécutez pas cet outil.

en: If you would like to start over again, press the Reset Status button to reset the bulk operation status.
fr: Si vous souhaitez recommencer, appuyez sur le bouton « Réinitialiser l’état » pour réinitialiser l’état d’optimisation en masse.

en: Image Backups
fr: Sauvegardes d’images

en: Image Editor Save Failed
fr: Échec de l’enregistrement de l’éditeur d’image

en: Image Optimizer
fr: Optimiseur d’image

en: Image Size
fr: Taille de l’image

en: Image Size: %s
fr: Taille de l’image : %s

en: Image Type
fr: Type d’image

en: Image conversion requires one of the following PHP libraries: GD, Imagick, or GMagick.
fr: La conversion d’image nécessite l’une des bibliothèques PHP suivantes : GD, Imagick, ou GMagick.

en: Image could not be converted to WebP.
fr: L’image n’a pas pu être convertie en WebP.

en: Image credits available:
fr: Crédits d’image disponibles :

en: Image dimensions too large for WebP conversion.
fr: Dimensions de l’image trop grandes pour la conversion en WebP.

en: Image resize failed.
fr: Le redimensionnement de l’image a échoué.

en: Images are already queued for optimization, please check the %s for more details.
fr: Les images sont déjà en file d’attente pour l’optimisation, veuillez vérifier le %s pour plus de détails.

en: Images compressed by TinyJPG and TinyPNG have been skipped, refresh and use the Force Re-optimize option to override.
fr: Les images compressée par TinyJPG et TinyPNG n’ont pas été traitées,  rafraîchissez et utilisez l’option « Forcer la ré-optimisation » pour passer outre.

en: Importing
fr: Importation

en: Improve JPG thumbnail generation by enabling the ImageMagick module for PHP.
fr: Améliorer la génération des miniatures JPG en activant le module ImageMagick pour PHP.

en: Improves actual and perceived loading time as images will be loaded only as they enter (or are about to enter) the viewport.
fr: Améliore le temps de chargement réel et perçu car les images seront chargées uniquement lorsqu’elles entreront (ou seront sur le point d’entrer) dans la fenêtre d’affichage.

en: In Progress
fr: En progression

en: In order to recommend the best settings for your site, please select which goal(s) are most important:
fr: Afin de pouvoir vous recommander les meilleurs réglages pour votre site, veuillez sélectionner le ou les objectifs les plus importants :

en: In order to use server-based delivery, Cloudways sites must have WebP Redirection enabled in their Application Settings.
fr: Afin d’utiliser la distribution basée sur le serveur, les sites Cloudways doivent avoir la redirection WebP activée dans leurs réglages d’application.

en: Inactive, please disable the Site Accelerator option in the Jetpack settings.
fr: Inactif, veuillez désactiver l’option Image Accelerator sur le tableau de bord Jetpack.

en: Include All Resources
fr: Inclure toutes les ressources

en: Include Media Folders
fr: Inclure les dossiers médias

en: Include Originals
fr: Inclure les originaux

en: Increasing PHP's memory_limit setting will allow for faster scanning with fewer database queries. Please allow up to 10 minutes for changes to memory limit to be detected.
fr: Augmenter le réglage memory_limit de PHP permettra un balayage plus rapide avec moins de requêtes de base de données. Veuillez permettre jusqu’à 10 minutes pour que la limite de mémoire soit détectée.

en: Insert Rewrite Rules
fr: Insérer des règles de réécriture

en: Insertion aborted
fr: Insertion interrompue

en: Insertion failed
fr: Échec de l’insertion

en: Insertion successful
fr: Insertion réussie

en: Insertion successful, but self-test failed: %s
fr: Insertion réussie, mais l’auto-test a échoué : %s

en: Install gifsicle.
fr: Installer gifsicle.

en: Install jpegtran.
fr: Installer jpegtran.

en: Install optipng.
fr: Installer optipng.

en: Install pngout
fr: Installer pngout

en: Install pngquant.
fr: Installer pngquant.

en: Install svgcleaner
fr: Installer svgcleaner

en: Installation Instructions
fr: Instructions d’installation

en: Invalid request.
fr: Requête non valide.

en: It looks like you already started optimizing your images, you will need to generate WebP images via the Bulk Optimizer.
fr: Il semble que vous ayez déjà commencé à optimiser vos images, vous devrez générer des images WebP via l’Optimisation en masse.

en: It seems your images are being offloaded to cloud-based storage without retaining the local copies. Force WebP mode has been configured automatically. %s to view/change these settings.
fr: Il semble que vos images soient déchargées sur un stockage en cloud sans que les copies locales soient conservées. Le mode Force WebP a été configuré automatiquement. %s pour voir/modifier ces réglages.

en: JPG Background Color:
fr: Couleur d’arrière-plan JPG :

en: JPG Optimization Level
fr: Niveau d’optimisation JPG

en: JPG Quality Level
fr: Niveau de qualité JPG

en: JPG is generally much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. PNGs with transparency are not converted by default.
fr: Le format JPG est généralement bien meilleur que le PNG pour les photographies car il compresse les images et élimine les données. Par défaut, les PNG avec transparence ne sont pas convertis.

en: JPG optimization is disabled
fr: L’optimisation de JPG est désactivée

en: JPG quality level should be between 50 and 90 for optimal resizing.
fr: Le niveau de qualité JPG doit être compris entre 50 et 90 pour un redimensionnement optimal.

en: JPG to PNG
fr: JPG en PNG

en: JS WebP Rewriting
fr: Réécriture JS WebP

en: JS WebP and Picture Web Exclusions
fr: Exclusions JS WebP et Picture WebP

en: Last Batch Optimized
fr: Dernier lot optimisé

en: Last Image Optimized
fr: Dernière image optimisée

en: Last Optimized
fr: Dernier optimisé

en: Lazy Load
fr: Chargement différé

en: Lazy Load (enabled in Easy IO)
fr: Chargement différé (activé dans Easy IO)

en: Lazy Load enabled in Easy Image Optimizer.
fr: Chargement différé activé dans Easy Image Optimizer.

en: Learn more.
fr: En savoir plus.

en: Let's go!
fr: C’est parti !

en: License Exceeded
fr: Nb licences dépassé

en: License exceeded
fr: Licence dépassée

en: List View in the Media Library
fr: Vue en liste dans la médiathèque

en: List of attachment IDs not found.
fr: Liste des IDs de pièces jointes non trouvée.

en: Local Compression Savings
fr: Économies de compression locale

en: Local mode stores image backups on your server. With an active API key you may store image backups on our secure cloud storage for 30 days.
fr: Le mode local stocke les sauvegardes d’images sur votre serveur. Avec une clé d’API active, vous pouvez stocker les sauvegardes d’images sur notre stockage cloud sécurisé pendant 30 jours.

en: Lossless Compression
fr: Compression sans perte

en: Lossy Compression
fr: Compression avec perte

en: Ludicrous Mode
fr: Mode avancé

en: Manage Sites
fr: Gérer les sites

en: Manage WebP/AVIF in the site settings at ewww.io.
fr: Gérer WebP/AVIF dans les réglages du site sur ewww.io.

en: Manage your API keys
fr: Gérer vos clés API

en: Max Height
fr: Hauteur maximale

en: Max Width
fr: Largeur maximale

en: Maximum Lossless Compression
fr: Compression maximale sans perte

en: Maximum Lossy Compression
fr: Compression maximale avec perte

en: May be combined with JS WebP and Lazy Load for CSS background image support.
fr: Peut être combiné avec JS, WebP et le chargement différé pour la prise en charge de l’image d’arrière-plan CSS.

en: Media Cloud image
fr: Image de Media Cloud

en: Media Library
fr: Médiathèque

en: Migrate Optimization Records
fr: Migrer les dossiers d’optimisation

en: Migrate WebP Images
fr: Migré les images WebP

en: Missing attachment ID number.
fr: Numéro d’identification du fichier joint manquant.

en: More images have been processed than expected. Unless you have added new images, you should refresh the page to stop the process and contact support.
fr: Plus d’images ont été traitées que prévu. A moins d’en avoir ajouté de nouvelles, vous devez actualiser la page pour arrêter le processus et contacter le support.

en: NOTE:
fr: NOTE :

en: Network Admin
fr: Administration réseau

en: Nevermind
fr: Jamais de la vie

en: New thumbnails will be optimized by the EWWW Image Optimizer as they are generated. You may wish to disable the plugin and run a bulk optimize later to speed up the process.
fr: Les nouvelles miniatures seront optimisées par EWWW Image Optimizer au fur et à mesure qu’elles seront générées. Vous souhaiterez peut-être désactiver l’extension et exécuter une optimisation en masse plus tard pour accélérer le processus.

en: New uploads will be optimized automatically. Optimize existing images with the %s.
fr: Les nouveaux téléversements seront optimisés automatiquement. Optimisez les images existantes avec l’%s.

en: Next
fr: Suivant

en: NextGEN/Nextcellent not installed.
fr: NextGEN/Nextcellent n’est pas installé.

en: No API key for Easy IO registration
fr: Aucune clé API pour l’inscription de Easy IO

en: No API key for Easy IO removal
fr: Aucune clé de l’API pour le retrait de Easy IO

en: No Compression
fr: Aucune compression

en: No PHP trace available, enable Debugging option to store trace logs.
fr: Aucune trace PHP disponible, activer l’option de débogage pour stocker les journaux de trace.

en: No Thanks
fr: Non merci

en: No attachment ID was provided.
fr: Aucun ID de fichier joint n’a été fourni.

en: No backup available for %s.
fr: Aucune sauvegarde disponible pour %s.

en: No credits remaining for API key.
fr: Aucun crédit restant pour la clé API.

en: No image ID was provided.
fr: Aucun ID d’image n’a été fourni.

en: No images in queue.
fr: Aucune image dans la file d’attente.

en: No images optimized!
fr: Aucune image optimisée !

en: No images to optimize
fr: Aucune image à optimiser

en: No media uploads found.
fr: Aucun téléversement de média n’a été trouvé.

en: No savings
fr: Aucun enregistrement

en: No warnings here, just do it.
fr: Aucune alerte à ce niveau, vous pouvez continuer.

en: Not Verified
fr: Non vérifié

en: Not optimized
fr: Non optimisé

en: Nothing has been optimized yet!
fr: Rien n’a encore été optimisé !

en: Number of attempted optimizations: %d
fr: Nombre de tentatives d’optimisation : %d

en: Offloaded Media
fr: Média déchargé

en: Older sites may have duplicate records or references to deleted files. Use the cleanup tool to remove such records.
fr: Les anciens sites peuvent contenir des enregistrements en double ou des références à des fichiers supprimés. Utilisez l’outil de nettoyage pour supprimer ces enregistrements.

en: One exclusion per line, no wildcards (*) needed.
fr: Une exclusion par ligne, aucun joker (*) requis.

en: One exclusion per line, no wildcards (*) needed. Any pattern or path provided will not be routed through Easy IO.
fr: Une exclusion par ligne, aucun joker (*) nécessaire. Tout gabarit ou chemin fourni ne sera pas acheminé par Easy IO.

en: One exclusion per line, no wildcards (*) needed. Use any string that matches the desired element(s) or exclude entire element types like "div", "span", etc.
fr: Une exclusion par ligne, pas besoin de joker (*). Utilisez n’importe quelle chaîne qui correspond à l’élément ou aux éléments souhaités ou excluez des types d’éléments entiers comme « div », « span », etc.

en: One exclusion per line, no wildcards (*) needed. Use any string that matches the desired element(s) or exclude entire element types like "div", "span", etc. The class "skip-lazy" and attribute "data-skip-lazy" are excluded by default.
fr: Une exclusion par ligne, aucun joker (*) nécessaire. Utilisez n’importe quelle chaîne qui correspond à l’élément ou aux éléments souhaités ou excluez des types d’éléments entiers comme « div », « span », etc. La classe « skip-lazy » et l’attribut « data-skip-lazy » sont exclus par défaut.

en: One path per line, must be within %s. Use full paths, not relative paths.
fr: Un chemin par ligne. Chacun doit contenir %s.
    Utilisez des chemins absolus et non pas relatifs.

en: Only one version of the EWWW Image Optimizer can be active at a time. Please deactivate other copies of the plugin.
fr: Une seule version de EWWW Image Optimizer peut être active à la fois. Veuillez désactiver les autres copies de l’extension.

en: Operation Interrupted
fr: Opération interrompue

en: Operation stopped.
fr: Opération arrêtée.

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time for PHP
fr: Délai dépassé, vous devriez augmenter le max_execution_time pour PHP

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time or memory_limit for PHP
fr: L’opération a expiré, vous devriez peut-être augmenter les délais max_execution_time ou memory_limit pour PHP

en: Optimization Log
fr: Journal d’optimisation

en: Optimization Score
fr: Score d’optimisation

en: Optimization skipped
fr: Optimisation passée

en: Optimization stopped, reload page to resume.
fr: Optimisation interrompue, rechargez la page pour continuer

en: Optimization will alter your original images and cannot be undone. Please be sure you have a backup of your images before proceeding.
fr: L’optimisation en masse modifiera vos images originales et ne pourra pas être annulée. Veuillez vous assurer d’avoir une copie de sauvegarde de vos images avant de continuer.

en: Optimization will continue in the background. You may close this page without interrupting optimization.
fr: L’optimisation se poursuit en arrière-plan. Vous pouvez fermer cette page sans interrompre l’optimisation.

en: Optimize %s images
fr: Optimiser les %s images

en: Optimize Local Images
fr: Optimiser les images locales

en: Optimize now!
fr: Optimiser maintenant !

en: Optimize the original version of images that have been scaled down by WordPress.
fr: Optimisez la version originale des images qui ont été retaillées par WordPress.

en: Optimize unlimited Amazon S3 buckets with our %s.
fr: Optimisez un nombre illimité de buckets Amazon S3 avec notre %s.

en: Optimized
fr: Optimisé

en: Optimized image:
fr: Image optimisée :

en: Optimized size – %s
fr: Taille optimisée – %s

en: Optimizing
fr: Optimisation en-cours

en: Optionally include a folder with the URL if your CDN path is different from your local path.
fr: Incluez éventuellement un dossier avec l’URL si votre chemin CDN est différent de votre chemin local.

en: Original Restored
fr: Original restauré

en: Out of credits
fr: Crédit épuisé

en: Overrides
fr: Contournement

en: PDF Optimization Level
fr: Niveau d’optimisation PDF

en: PHP trace:
fr: Trace PHP :

en: PNG Optimization Level
fr: Niveau d’optimisation PNG

en: PNG is generally better than GIF, but animated images cannot be converted.
fr: Le format PNG est généralement meilleur que le GIF, cependant les GIF animés ne pourront pas être convertis.

en: PNG is generally better than GIF, but does not support animation. Animated images will not be converted.
fr: PNG est généralement meilleur que GIF, mais ne supporte pas l’animation. Les images animées ne seront pas converties.

en: PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors. Checking this option will slow down JPG processing significantly, and you may want to enable it only temporarily.
fr: Le format PNG est généralement bien meilleur que le format JPG pour les logos et autres images dont la gamme de couleurs est limitée. Le fait de cocher cette option ralentira considérablement le traitement des images JPG, et vous souhaiterez peut-être l’activer temporairement.

en: PNG optimization is disabled
fr: L’optimisation PNG est désactivée

en: PNG response failed mime-type test
fr: La réponse PNG a échoué au test du type de mime.

en: PNG response received status %d
fr: État de la réponse PNG reçue %d

en: PNG response status code missing
fr: Code d’état de la réponse PNG manquant

en: PNG response was empty
fr: La réponse PNG était vide

en: PNG response was too small
fr: La réponse PNG était trop petite

en: PNG to JPG
fr: PNG en JPG

en: Panic
fr: Panique

en: Partially Active
fr: Partiellement actif

en: Path traversal in filename not allowed.
fr: La traversée de chemin dans le nom de fichier n’est pas autorisée.

en: Pause Optimization
fr: Pause de l’optimisation

en: Pause between images
fr: Pause entre les images

en: Picture WebP Rewriting
fr: Réécriture Picture WebP

en: Plaid
fr: Plaid (Tartan)

en: Please adjust permissions on the folder. If you have installed the tools elsewhere, use the override to skip the bundled tools.
fr: Veuillez ajuster les droits ou créer le dossier. Si vous avez installé les outils ailleurs, utilisez la fonction de contournement pour ignorer les outils groupés.

en: Please adjust permissions or create the folder
fr: Veuillez ajuster les droits ou bien créer le dossier.

en: Please be sure to backup your site before proceeding. Do you wish to continue?
fr: Veillez à sauvegarder votre site avant de poursuivre. Voulez-vous continuer ?

en: Please disable Scheduled optimization before continuing.
fr: Veuillez désactiver l’optimisation planifiée avant de continuer.

en: Please enter a valid URL including the domain name.
fr: Veuillez saisir une URL valide comprenant le nom de domaine.

en: Please enter your API key and try again.
fr: Veuillez saisir votre clé API et réessayer.

en: Please perform a site backup before proceeding.
fr: Veuillez effectuer une sauvegarde du site avant de poursuivre.

en: Please rate us on WordPress.org
fr: Veuillez nous évaluer sur WordPress.org

en: Please specify a valid library option, see "wp-cli help ewwwio optimize" for more information.
fr: Veuillez spécifier une option de bibliothèque valide, voir « aide ewwwio optimiseur wp-cli » pour plus d’informations.

en: Please visit the %s to refresh the Easy IO settings and verify activation status.
fr: Veuillez consulter la %s pour actualiser les réglages de Easy IO et vérifier l’état d’activation.

en: Please visit the EWWW Image Optimizer plugin settings to activate Easy IO on your new site.
fr: Veuillez consulter les réglages de l’extension EWWW Image Optimizer pour activer Easy IO sur votre nouveau site.

en: Plugins that remove query strings are unnecessary with Easy IO. You may remove them at your convenience.
fr: Les extensions qui suppriment les chaînes de requête sont inutiles avec Easy IO (ExactDN). Vous pouvez les retirer à votre convenance.

en: Pngout was not installed: %1$s. Make sure this folder is writable: %2$s
fr: Pngout n’a pas été installé : %1$s. Vérifiez que ce dossier est inscriptible : %2$s

en: Pngout was successfully installed.
fr: Pngout a bien été installé.

en: Post Review
fr: Publier un avis

en: Premium Compression
fr: Compression Premium

en: Premium compression for your local images.
fr: Une compression de qualité supérieure pour vos images locales.

en: Previous failure due to broken/missing metadata, skipped resizes for attachment:
fr: Échec antérieur en raison de métadonnées rompues/manquantes, redimensionnement ignoré pour le fichier joint :

en: Previously Optimized
fr: optimisée auparavant

en: Previously optimized images will be skipped by default, check this box before scanning to override.
fr: Par défaut, les images précédemment optimisées seront ignorées. Pour passer outre, cochez cette case avant d’appuyer sur le bouton.

en: Previously optimized images will be skipped by default.
fr: Par défaut, les images précédemment optimisées seront passées.

en: Processing image %1$d of %2$d
fr: Traitement de l’image %1$d sur %2$d

en: Provide paths containing images to be optimized using the Bulk Optimizer and Scheduled Optimization.
fr: Fournissez des chemins contenant des images à optimiser à l’aide de l’optimisation en masse et de l’optimisation planifiée.

en: Purchase more
fr: Acheter plus

en: Re-optimize
fr: Re-optimiser

en: Re-optimize prevented
fr: Ré-optimisation empêchée

en: Re-test
fr: Tester à nouveau

en: Received an invalid response from your website, please check for errors in the Developer Tools console of your browser.
fr: Reçu une réponse non valide à partir de votre site web, veuillez vérifier les erreurs dans la console des outils de développeur de votre navigateur.

en: Reduced by %1$s (%2$s)
fr: Réduit de %1$s (%2$s)

en: Register All Sites
fr: Inscrire tous les sites

en: Remember that each image size will affect your API credits.
fr: Rappelez vous que chaque taille d’image affectera vos crédits API.

en: Removal failed
fr: La suppression a échouée

en: Removal successful
fr: Suppression réussie

en: Remove API key
fr: Retirer la clé de l’API.

en: Remove Converted Originals
fr: Retirer les originaux convertis

en: Remove Metadata
fr: Retirer les métadonnées

en: Remove Rewrite Rules
fr: Supprimer les règles de réécriture

en: Remove WebP Images
fr: Supprimer les images WebP

en: Remove from history
fr: Retirer de l’historique

en: Remove from queue
fr: Retirer de la file d’attente

en: Remove metadata from JPG images.
fr: Retirer les métadonnées des images JPG.

en: Removes metadata and increases cpu usage dramatically.
fr: Retire les métadonnées et augmente considérablement l’utilisation du processeur.

en: Requires Lazy Load.
fr: Nécessite le chargement différé.

en: Reset Counters
fr: Réinitialiser les compteurs

en: Reset Status
fr: Réinitialiser l’état

en: Reset position
fr: Réinitialiser la position

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Resize Detection
fr: Détection de redimension

en: Resize Existing Images
fr: Redimensionner les images existantes

en: Resize Images
fr: Redimensionner les images

en: Resize Other Images
fr: Redimensionner d’autres images

en: Resize not required, image smaller than %1$s x %2$s
fr: Redimensionnement non obligatoire, image plus petite que %1$s x %2$s

en: Resize uploaded images to these dimensions (in pixels).
fr: Redimensionnez les images téléversées à ces dimensions (en pixels).

en: Resized successfully
fr: Redimensionnement réussi

en: Resized to %1$s x %2$s
fr: Redimensionné en %1$s x %2$s

en: Resized to %1$s(w) x %2$s(h)
fr: Redimensionnée en %1$s(w) x %2$s(h)

en: Resizing did not reduce the file size, result discarded
fr: Le redimensionnement n’a pas réduit la taille du fichier, le résultat a été écarté

en: Resizing error: %s
fr: Erreur de redimensionnement : %s

en: Resizing resulted in an invalid file type: %s
fr: Le redimensionnement a donné lieu à un type de fichier non valide : %s.

en: Restore & Re-optimize
fr: Restaurer & ré-optimiser

en: Restore Images
fr: Restaurer les images

en: Restore all your images from %s backups in case of image corruption or degraded quality.
fr: Restaurez toutes vos images depuis %s sauvegardes en cas de corruption d’image ou de qualité dégradée.

en: Restore attempted for %s, but could not be confirmed.
fr: Restauration tentée pour %s, mais n’a pas pu être confirmée.

en: Restore failed with HTTP error: %s
fr: La restauration a échoué avec l’erreur HTTP : %s

en: Restore original
fr: Restaurer l’original

en: Restoring
fr: Restauration

en: Results
fr: Résultats

en: Resume Optimization
fr: Reprendre l’optimisation

en: Resume previous bulk operation
fr: Reprendre l’opération en masse précédente

en: Resume previous optimization
fr: Reprendre l’optimisation précédente

en: Resume where you left off:
fr: Reprenez là où vous vous étiez arrêté :

en: Resuming previous operation.
fr: Reprise de l’opération précédente.

en: Return to Settings
fr: Retourner aux réglages

en: Run WebP upgrade
fr: Exécuter la mise à niveau de WebP

en: Running WebP conversion only.
fr: Exécution de la conversion WebP uniquement.

en: S3 Image Optimizer
fr: Optimiseur d’image S3

en: SVG Optimization Level
fr: Niveau d’optimisation SVG

en: SVG optimization is disabled
fr: L’optimisation SVG est désactivée

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save Settings
fr: Enregistrer les réglages

en: Save storage space
fr: Économiser l’espace de stockage

en: Savings
fr: Économies

en: Scan Only
fr: Analyse uniquement

en: Scan all images from the latest two folders of the Media Library during the Bulk Optimizer and Scheduled Optimization.
fr: Analyser toutes les images des deux derniers dossiers de la bibliothèque des médias durant l’optimisation en masse et l’optimisation planifiée.

en: Scan did not complete, will try again
fr: L’analyse n’a pas été terminée, va essayer à nouveau

en: Scan for unoptimized images
fr: Analyse d’images non optimisées

en: Scanning
fr: Scan en cours

en: Scanning, this could take a while
fr: Numérisation, cela pourrait prendre un certain temps

en: Scheduled Optimization
fr: Optimisation planifiée

en: Scheduled Optimization will not work without background/async ability. See the EWWW Image Optimizer Settings for further instructions.
fr: L’optimisation planifiée ne fonctionnera pas sans la capacité de synchronisation en arrière-plan. Voir les réglages de EWWW Image Optimizer pour de plus amples instructions.

en: Search
fr: Rechercher

en: Search for images to optimize and add them to the queue, but do not optimize any images yet.
fr: Rechercher des images à optimiser et ajoutez-les à la file d’attente, mais n’optimisez aucune image pour l’instant.

en: Searching for images to optimize...
fr: Recherche d’images à optimiser…

en: Send anonymized usage data to help make the plugin better. Opt-in and get a 10% discount code.
fr: Envoyez des données d’utilisation anonymes pour aider à améliorer l’extension. Inscrivez-vous et recevez un code de réduction de 10%.

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings saved
fr: Réglages enregistrés

en: Sharpen Images
fr: Affiner les images

en: ShortPixel image optimization has been disabled to prevent conflicts with Easy IO (EWWW Image Optimizer).
fr: L’optimisation d’image ShortPixel a été désactivée pour éviter les conflits avec Easy IO - ExactDN (EWWW Image Optimizer).

en: Show Debug Output
fr: Afficher les informations de débogage.

en: Show Metadata
fr: Afficher les métadonnée

en: Show Optimized Images
fr: Afficher les images optimisées

en: Show Re-optimized Images
fr: Afficher les images ré-optimisées

en: Show every option possible, even plaid.
fr: Afficher toutes les options possibles, même plaid.

en: Site ID unknown.
fr: ID du site inconnu.

en: Site or Network admins can use this to prevent other users from using the conversion links in the Media Library which bypass the settings below.
fr: Les responsables du site ou du réseau peuvent utiliser cela pour éviter aux autres utilisateurs d’utiliser les liens de conversion dans la bibliothèque des médias qui contourne les réglages ci-après.

en: Sites using EWWW IO for 3+ years may have optimization data that still needs to be migrated between the %1$s and %2$s tables.
fr: Les sites qui utilisent EWWW IO depuis plus de 3 ans peuvent avoir des données d’optimisation qui doivent encore être migrées entre les tableaux %1$s et %2$s.

en: Skip compression and only attempt WebP conversion.
fr: Passer la compression et essayez uniquement la conversion WebP.

en: Skipped:
fr: Passées :

en: Smaller Images, Faster Sites, Happier Visitors. Comprehensive image optimization that doesn't require a degree in rocket science.
fr: Des images plus petites, des sites plus rapides, des visiteurs plus heureux. Une optimisation complète des images qui ne nécessite pas un diplôme d’ingénieur.

en: Smart Re-optimize
fr: Ré-optimisation intelligente

en: Soft Quota Reached
fr: Quota logiciel atteint

en: Soft quota reached, contact us for more
fr: Le quota logiciel est atteint, contactez-nous pour plus

en: Some plugins have bugs that cause them to re-create thumbnails and trigger re-optimization when the images are modified. Turn on the Debugging option to record trace logs for further investigation.
fr: Certaines extensions comportent des bogues qui les amènent à recréer des vignettes et à déclencher une nouvelle optimisation lorsque les images sont modifiées. Activez l’option débogage pour enregistrer les journaux de trace pour une enquête plus approfondie.

en: Some themes may not display <picture> elements properly, so try JS WebP Rewriting for WebP delivery.
fr: Certains thèmes peuvent ne pas afficher correctement les éléments <picture>, essayez donc la réécriture JS WebP pour une diffusion WebP.

en: Some themes may not display <picture> tags properly.
fr: Certains thèmes peuvent ne pas afficher les balises <picture> correctement.

en: Specify class/id values of elements with CSS background images (comma-separated).
fr: Spécifie les valeurs class/id des éléments avec des images d’arrière-plan CSS (séparées par des virgules).

en: Speed up your site
fr: Accélérer votre site

en: Stage 1, %s items left to scan.
fr: Étape 1, %s éléments restent à analyser.

en: Stage 1:
fr: Étape 1 :

en: Stage 2 unable to complete due to memory restrictions. Please increase the memory_limit setting for PHP and try again.
fr: Impossible de finaliser l’étape 2 en raison de restrictions de mémoire. Veuillez augmente le réglage memory_limit pour PHP et réessayez.

en: Stage 2, please wait.
fr: Étape 2, veuillez patienter.

en: Stage 2:
fr: Étape 2 :

en: Start Migration
fr: Débuter la migration

en: Start Premium Trial
fr: Démarrer l’essai premium

en: Start optimizing
fr: Démarrer l’optimisation

en: Start your %1$s or activate your %2$s below
fr: Démarrez votre %s ou activez votre %2$s ci-dessous

en: Stick with free mode for now
fr: Rester en mode gratuit pour l’instant

en: Stop Optimizing
fr: Arrêter l’optimisation

en: Submit Feedback
fr: Envoyer un retour

en: Subscribe now!
fr: S’abonner maintenant !

en: Successfully removed site from Easy IO.
fr: Le site a bien été retiré de Easy IO.

en: Successfully validated API key, happy optimizing!
fr: Clé d’API bien validée, bonne optimisation !

en: Suggested API Text:
fr: Texte API suggéré :

en: Suggested Easy IO Text:
fr: Texte Easy IO suggéré :

en: Supports CSS background images via the Lazy Load option.
fr: Prise en charge des images d’arrière-plan CSS via l’option chargement différé.

en: Svgcleaner was not installed: %1$s. Make sure this folder is writable: %2$s
fr: Svgcleaner n’a pas été installé : %1$s. Assurez-vous que ce dossier est accessible en écriture : %2$s

en: Svgcleaner was successfully installed.
fr: Svgcleaner a bien été installé.

en: System Info
fr: Informations système

en: Tell me more about Easy IO
fr: Dites-m’en plus sur Easy IO

en: Temporarily disabled.
fr: Temporairement désactivé.

en: Temporary failure, attempts remaining:
fr: Échec temporaire, tentatives restantes :

en: Temporary failure, seconds left to retry:
fr: Echec temporaire, nb de secondes avant nouvel essai

en: The Debug Log is empty.
fr: Le journal de débogage est vide.

en: The EWWW Image Optimizer has detected excessive re-optimization of multiple images. Please use the %s page to Show Re-Optimized Images.
fr: EWWW Image Optimizer a détecté une ré-optimisation excessive de plusieurs images. Veuillez utiliser la page %s pour afficher les images ré-optimisées.

en: The active theme, BuddyPress, WP Symposium, and folders that you have configured will also be scanned for unoptimized images.
fr: Le thème actif, BuddyPress, WP Symposium, et les dossiers que vous avez configurés seront également analysés pour les images non optimisées.

en: The following errors were encountered during the bulk operation. Please see %s for troubleshooting steps.
fr: Les erreurs suivantes ont été rencontrées pendant l’opération en masse. Veuillez consulter %s pour les étapes de dépannage.

en: The image to the right will display a WebP image with WEBP in white text, if your site is serving WebP images and your browser supports WebP.
fr: Si votre site charge des images WebP et votre navigateur supporte ce format, alors l’image de droite affiche un format d’image WebP avec un texte blanc en WEBP.

en: The lazy loader has browser-native and auto-scaling components that may not be compatible with some themes/plugins. Instructions for disabling these can be found in the %s.
fr: Le chargement différé comporte des composants natifs du navigateur et à mise à l’échelle automatique qui peuvent ne pas être compatibles avec certains thèmes/extensions. Les instructions pour les désactiver se trouvent dans le %s.

en: The legacy settings will be removed if the above width/height settings are modified.
fr: Les anciens réglages seront supprimés si les réglages de largeur/hauteur ci-dessus sont modifiés.

en: The migration is split into two parts. First, the plugin needs to scan all folders for webp images. Once it has obtained the list of images to rename, it will proceed with the renaming
fr: La migration est scindée en deux parties. Dans la première, l’extension a besoin de scanner tous les dossiers pour les images au format Webp. Une fois que l’extension a la liste des images à renommer, elle peut alors procéder au renommage.

en: The optimization history prevents the plugin from re-optimizing images, but you may erase the history to reduce database size or to force the plugin to re-optimize all images.
fr: L’historique d’optimisation empêche l’extension de ré-optimiser les images, mais vous pouvez effacer l’historique pour réduire la taille de la base de données ou forcer l’extension à ré-optimiser toutes les images.

en: The plugin keeps track of already optimized images to prevent re-optimization. There are %s images that have been optimized so far.
fr: L’extension conserve la trace des images déjà optimisées pour empêcher la ré-optimisation. %s images ont été optimisées jusqu’à présent.

en: The plugin will attempt to update image locations for any posts that contain the images. You may still need to manually update locations/urls for converted images.
fr: L’extension tentera d’actualiser l’emplacement des images pour chacun des articles qui contiennent des images. Vous pourriez toujours avoir besoin d’actualiser le chemin/URL pour les images converties.

en: The recommended delivery method is to use Apache/LiteSpeed rewrite rules. Nginx users may reference the %s for configuration instructions.
fr: La méthode de diffusion recommandée consiste à utiliser les règles de réécriture Apache/LiteSpeed. Les utilisateurs/utilisatrices de Nginx peuvent se référer au %s pour les instructions de configuration.

en: The total number of images found will be displayed before optimization begins.
fr: Le nombre total d’images trouvées sera affiché avant le début de l’optimisation.

en: Then, let us know so we can find a fix for the problem.
fr: Alors, faites-le nous savoir afin que nous puissions trouver un correctif au problème.

en: There are %d images in the queue currently.
fr: Actuellement, il y a %d image(s) dans la file d’attente.

en: There are %d images that may be restored.
fr: Il y a %d images qui peuvent être restaurées.

en: There are no images in the queue currently.
fr: Actuellement, il n’y a aucune image dans la file d’attente.

en: There are no images to optimize.
fr: Il n’y a aucune image à optimiser.

en: There is %d image ready to optimize. | There are %d images ready to optimize.
fr[0]: Il y a %d image prête à être optimisée.
fr[1]: Il y a %d images prêtes à être optimisées.

en: There is %s image ready to optimize. | There are %s images ready to optimize.
fr[0]: %s image est prête à être optimisée.
fr[1]: %s images sont prêtes à être optimisées.

en: These domains have been auto-detected: %s
fr: Ces domaines ont été auto-détectés : %s

en: These levels use the compression API.
fr: Ces niveaux utilisent l’API de compression.

en: Third-party lazy loaders prevent Easy IO from auto-scaling some images, and may cause conflicts. We recommend disabling them and using the EWWW IO lazy loader.
fr: Les chargements différés tiers empêchent Easy IO de mettre à l’échelle automatiquement certaines images et peuvent provoquer des conflits. Nous vous recommandons de les désactiver et d’utiliser le chargement différé de EWWW IO.

en: This is not a lossless conversion.
fr: Ce n’est pas une conversion sans perte.

en: This may be a false positive. If so, the warning should go away once you implement the rewrite rules.
fr: Cela peut être un faux positif. Si tel est le cas, l’avertissement devrait disparaître une fois que vous aurez implémenté les règles de réécriture.

en: This process removes the originals that WordPress preserves for thumbnail generation. %d media uploads will checked for originals to remove.
fr: Ce processus supprime les originaux que WordPress conserve pour la génération des miniatures. %d téléversements de médias seront vérifiés pour les originaux à supprimer.

en: This process will remove the originals after you have converted images (PNG to JPG and friends). %d images will checked for originals to remove.
fr: Ce processus supprimera les originaux après avoir converti les images (PNG en JPG et amis). %d images seront vérifiées pour les originaux à supprimer.

en: This will attempt to activate Easy IO on all sites within the multi-site network. Please be sure you have registered all your site URLs before continuing.
fr: Ceci va tenter d’activer Easy IO sur tous les sites du réseau multisite. Assurez-vous d’avoir inscrit toutes les URL de vos sites avant de continuer.

en: This will enable scheduled optimization of unoptimized images for your theme, buddypress, and any additional folders you have configured below. Runs hourly: wp_cron only runs when your site is visited, so it may be even longer between optimizations.
fr: Ceci va activer l’optimisation planifiée d’images non-optimisées du thème, de BuddyPress et de tout autre dossier listé ci-dessous. Une fois par heure : wp_cron est activé uniquement quand le site est visité, de ce fait la fréquence d’optimisations peut être plus longue.

en: This will register all your sites with the Easy IO CDN and will take some time to complete. Do you wish to proceed?
fr: Cette opération inscrira tous vos sites auprès du CDN Easy IO et prendra un certain temps. Voulez-vous continuer ?

en: This will remove ALL metadata: EXIF, comments, color profiles, and anything else that is not pixel data.
fr: Ceci supprimera toutes les métadonnées : EXIF, commentaires, profils colorimétriques et tout ce qui n’est pas une donnée en pixels.

en: This will remove the original image from the server after a successful conversion.
fr: Cela supprimera l’image originale du serveur après une conversion réussie.

en: Though you already have a lazy loader on your site, the EWWW IO lazy loader includes auto-scaling for improved responsive images.
fr: Bien que vous disposiez déjà du chargement différé sur votre site, le chargement différé d’EWWW IO comprend une mise à l’échelle automatique pour améliorer la responsivité des images.

en: Though you have a lazy loader already, our lazy loader includes CSS background images and auto-scaling.
fr: Bien que vous disposiez déjà d’un chargement différé, notre chargement différé comprend des images d’arrière-plan CSS et une mise à l’échelle automatique.

en: Thumbnail - %s
fr: Miniature - %s

en: Thumbnail – %s
fr: Miniature - %s

en: Tools
fr: Outils

en: Total Size: %s
fr: Taille totale : %s

en: Translate EWWW I.O.
fr: Traduire EWWW I.O.

en: Try disabling each of these options to identify the problem, or use the Panic Button to disable them all at once:
fr: Essayez de désactiver chacune de ces options pour identifier le problème, ou utilisez le « Bouton panique » pour les désactiver toutes en même temps :

en: Unable to load resize function: %s
fr: Impossible de charger la fonction de redimensionnement : %s

en: Unable to restore image.
fr: Impossible de restaurer l’image.

en: Unknown file type
fr: Type de fichier inconnu

en: Unknown resize error
fr: Erreur de redimensionnement inconnue

en: Unsupported file type
fr: Format non supporté

en: Update detected, re-testing
fr: Mise à jour détectée, nouveau test

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Upgrade to premium image optimization
fr: Mettre à niveau vers l’optimisation d’image premium

en: Use Easy IO for all resources in wp-includes/ and wp-content/, including JavaScript, CSS, fonts, etc.
fr: Utiliser ExactDN pour toutes les ressources dans wp-includes/ et wp-content/, incluant le JavaScript, le CSS, les polices, etc.

en: Use low-quality versions of your images as placeholders via Easy IO. Can improve user experience, but may be slower than blank placeholders.
fr: Utilisez des versions de faible qualité de vos images comme espaces réservés via Easy IO. Cela peut améliorer l’expérience utilisateur, mais peut être plus lent que les espaces réservés vides.

en: Use the %1$s for existing uploads or get %2$s for automatic WebP conversion and delivery.
fr: Utilisez l’%1$s pour les téléverses existantes ou le %2$s pour la conversion et la livraison automatiques de WebP.

en: Use the %s for existing uploads.
fr: Utiliser l’%s pour les images déjà téléversées.

en: Use the Bulk Optimizer to generate WebP images for existing uploads.
fr: Utiliser l’outil d’optimisation en masse pour générer des images WebP pour les téléversements existants.

en: Use this code at %1$s: %2$s
fr: Utilisez ce code sur %1$s : %2$s

en: Use this to override the default WordPress quality level of 82. Applies to image editing, resizing, and PNG to JPG conversion. Does not affect the original uploaded image unless maximum dimensions are set and resizing occurs.
fr: Utilisez cette option pour passer outre le niveau de qualité WordPress par défaut de 82. S’applique à la modification d’image, au redimensionnement, à la conversion PNG en JPG et à la conversion JPG en WebP. N’affecte pas l’image d’origine téléversée à moins que les dimensions maximales ne soient définies et que le redimensionnement ait lieu.

en: Use this to provide information for support purposes, or if you feel comfortable digging around in the code to fix a problem you are experiencing.
fr: Utilisez cette option pour obtenir des informations pour le support, ou si vous vous sentez à l’aise pour fouiller dans le code pour corriger un problème que vous rencontrez.

en: User-submitted images may be transmitted to image compression servers in the United States and stored there for up to 30 days.
fr: Les images envoyées par les utilisateurs peuvent être transmises à des serveurs de compression aux États Unis et sont stockées là-bas jusqu’à 30 jours.

en: User-submitted images that are displayed on this site will be transmitted and stored on a global network of third-party servers (a CDN).
fr: Les images envoyées par des utilisateurs qui sont affichées sur ce site seront transmises et stockées sur un réseau global de serveur tiers (un CDN).

en: Uses JavaScript for CDN and cache friendly WebP delivery.
fr: Utilise JavaScript pour la diffusion de WebP dans le CDN et le cache.

en: Uses additional CPU resources and may cause thumbnail generation for large images to fail.
fr: Utilise des ressources CPU supplémentaires et peut entraîner l’échec de la génération des miniatures pour les images volumineuses.

en: Valid values are 1-100.
fr: Valeurs valides de 1 à 100.

en: Verified
fr: Vérifié

en: Verified,
fr: Vérifié,

en: Verify that this site is added to your account:
fr: Vérifiez que ce site est ajouté à votre compte :

en: View Log
fr: Voir le journal

en: View Optimized Images
fr: Voir les images optimisées.

en: View Queued Images
fr: Voir les images en file d’attente

en: View Usage
fr: Voir l’usage

en: View optimization history.
fr: Voir l’historique d’optimisation.

en: View recommendations
fr: Voir les recommandations

en: WARNING:
fr: Avertissement :

en: WARNING: Removes metadata. Requires GD or ImageMagick. PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors.
fr: Attention : supprime les métadonnées. Exige GD ou ImageMagik. PNG est en général plus approprié que JPG pour les logos et les images aux gammes de couleurs réduites.

en: WARNING: This is not a lossless conversion and requires GD or ImageMagick. JPG is much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. Transparent images will only be converted if a background color has been set.
fr: Attention : ce n ’est pas une compression sans perte et cela exige GD ou ImageMagik. JPG est bien meilleur que PNG pour les photos car il compresse les images et se débarrasse des données. Les images en transparence seront uniquement converties si une couleur d’arrière-plan a été définie.

en: WP Stateless image
fr: Image sans état WP

en: Want more compression?
fr: Vous voulez plus de compression ?

en: Warning: this cannot be undone and will cause a bulk optimize to re-optimize all images.
fr: Avertissement : cela ne peut pas être annulé et entraînera une optimisation en masse pour ré-optimiser toutes les images.

en: Warning: this cannot be undone. Re-optimizing images will use additional API credits.
fr: Avertissement : cela ne peut pas être défait. La ré-optimisation des images utilisera des crédits d’API supplémentaires.

en: We don't want you to settle for reduced functionality, so here are some troubleshooting tips:
fr: Nous ne voulons pas que vous vous contentiez d’une fonctionnalité réduite. Voici donc quelques conseils de dépannage :

en: WebP Conversion
fr: Conversion WebP

en: WebP Conversion (included with Easy IO)
fr: Conversion WebP (inclus avec Easy IO)

en: WebP Conversion is not enabled.
fr: La conversion WebP n’est pas activée.

en: WebP Delivery Method
fr: Méthode de diffusion WebP

en: WebP Only
fr: Uniquement WebP

en: WebP Quality Level
fr: Niveau de qualité WebP

en: WebP Rules verified successfully
fr: Règles WebP vérifiées avec succès

en: WebP URLs
fr: URLs WebP

en: WebP conversion error.
fr: Erreur de conversion WebP.

en: WebP conversion requires an API key or Easy IO subscription.
fr: La conversion WebP nécessite une clé API ou un abonnement Easy IO.

en: WebP copies of %1$d media uploads will be removed first, then %2$d records in the optimization history will be checked to remove any remaining WebP images.
fr: Les copies WebP de %1$d téléversements de médias seront d’abord supprimées, puis %2$d enregistrements dans l’historique d’optimisation seront vérifiés pour supprimer toute image WebP restante.

en: WebP image already exists.
fr: L’image WebP existe déjà.

en: WebP image larger than original, saved anyway with Force WebP option.
fr: Image WebP plus grande que l’original, enregistrée malgré tout avec l’option Force WebP.

en: WebP image was larger than original.
fr: L’image WebP était plus grande que l’originale.

en: WebP images are delivered by Cache Enabler.
fr: Les images WebP sont fournies par Cache Enabler.

en: WebP images are delivered by SWIS Performance.
fr: Les images WebP sont fournies par SWIS Performance.

en: WebP images are served automatically by Easy IO.
fr: Les images WebP sont servies automatiquement par Easy IO (ExactDN).

en: WebP images will be generated and saved for all images regardless of their size. JS and Picture WebP rewriters will not check if a file exists, only that the domain matches the home url, or one of the provided WebP URLs.
fr: Les images WebP seront générées et enregistrées pour toutes les images quelle que soit leur taille. Les réécritures JS et Picture WebP ne vérifieront pas si un fichier existe, mais uniquement si le domaine correspond à l’URL de la page d’accueil ou à l’une des URL WebP fournies.

en: WebP images will be generated automatically for new uploads.
fr: Les images WebP seront générées automatiquement pour les nouveaux téléversements.

en: WebP response failed mime-type test. Purge all caches and try again.
fr: La réponse WebP a échoué au test du type de mime. Purgez tous les caches et réessayez.

en: WebP response received status %d
fr: La réponse WebP a reçu l’état %d

en: WebP response status code missing
fr: Code d’état de la réponse WebP manquant

en: WebP response was empty
fr: La réponse WebP était vide

en: WebP response was too small
fr: La réponse WebP était trop petite

en: WebP rules verified, but self-test failed: %s
fr: Les règles WebP ont été vérifiées, mais l’autotest a échoué : %s

en: WebP validation failed for an unknown reason
fr: La validation WebP a échoué pour une raison inconnue

en: What happens when you enable Ludicrous Mode.
fr: Ce qu’il se passe lorsque vous activez le mode avancé.

en: When WordPress scales down large images, it keeps the original on disk for thumbnail generation. You may delete them to save disk space.
fr: Lorsque WordPress redimensionne les images de grande taille, il conserve l’original sur le disque pour la génération des miniatures. Vous pouvez les supprimer pour économiser de l’espace disque.

en: Why are there so many images?
fr: Pourquoi y a-t-il tant d’images ?

en: Will resume from previous position.
fr: Reprendra la position précédente.

en: Without Easy IO, several key optimizations are no longer working. First, re-enable Easy IO, and if your site is encounters problems again, try disabling the option to Include All Resources.
fr: Sans Easy IO, plusieurs optimisations clés ne fonctionnent plus. Pour commencer, réactivez Easy IO, et si votre site rencontre à nouveau des problèmes, essayez de désactiver l’option Inclure toutes les ressources.

en: WordPress, your theme, and other plugins generate various image sizes for each image uploaded.
fr: WordPress, votre thème et autres extensions génèrent différentes tailles d’images pour chaque image téléversée.

en: Would like to clear the queue and start over?
fr: Souhaitez-vous effacer la liste d’attente et recommencer ?

en: Would you like clear the queue and start over?
fr: Souhaitez-vous effacer la liste d’attente et recommencer ?

en: Would you like to clear the queue and rescan for images?
fr: Voulez-vous effacer la file d’attente et réanalyser les images ?

en: Write a Review
fr: Rédigez un avis.

en: Write a review
fr: Rédiger une évaluation

en: You are about to remove this site from your account. Do you wish to proceed?
fr: Vous êtes sur le point de retirer ce site de votre compte. Voulez-vous continuer ?

en: You do not appear to have enough image credits to complete this operation.
fr: Vous ne semblez pas avoir assez de crédits image pour terminer cette opération.

en: You do not appear to have uploaded any images yet.
fr: Il semble que vous n’avez envoyé aucune image pour l’instant.

en: You do not have permission to install image optimizer utilities.
fr: Vous n’avez pas le droit d’installer les services d’lmage Optimizer.

en: You do not have permission to optimize images.
fr: Vous n’avez pas la permission d’optimiser les images.

en: You got the perfect score!
fr: Vous avez obtenu le score parfait !

en: You may also use %1$s to selectively optimize images or WP-CLI to optimize your images in bulk: %2$s
fr: Vous pouvez également utiliser %1$s pour optimiser les images de manière sélective ou WP-CLI pour optimiser vos images en masse : %2$s

en: You may install missing tools via the %s. Otherwise, continue with free cloud-based JPG-only compression.
fr: Vous pouvez installer les outils manquants via le %s. Sinon, continuez avec la compression gratuite de JPG dans le cloud uniquement.

en: You may remove all the WebP images from your site if you no longer need them. For example, sites that use Easy IO do not need local WebP images.
fr: Vous pouvez supprimer toutes les images WebP de votre site si vous n’en avez plus besoin. Par exemple, les sites qui utilisent Easy IO n’ont pas besoin d’images WebP locales.

en: You should take a site backup before performing a bulk action on your images. Do you wish to continue?
fr: Vous devriez faire une sauvegarde du site avant d’effectuer une action groupée sur vos images. Voulez-vous continuer ?

en: Your site appears to be missing %s, please contact your webhost or system administrator to enable this Apache module.
fr: Il semble qu’il manque %s sur votre site, veuillez contacter votre hébergeur ou votre administrateur système pour activer ce module Apache.

en: Your site is running an older version of PHP (%s), which should be updated.
fr: Votre site utilise une version de PHP plus ancienne (%s) et devrait être mis à jour.

en: Your site is using Cloudflare, please use JS WebP or Picture WebP rewriting to prevent broken images on older browsers.
fr: Votre site utilise Cloudflare, veuillez utiliser la réécriture JS WebP ou Picture WebP pour éviter les images cassées sur les anciens navigateurs.

en: Your site needs an API key or Easy IO subscription for WebP conversion.
fr: Votre site a besoin d’une clé API ou d’un abonnement Easy IO pour la conversion WebP.

en: Your web server does not meet the requirements for free server-based compression with EWWW Image Optimizer. You may %s for 5x more compression, PNG/GIF/PDF compression, and more. Otherwise, continue with free cloud-based JPG compression.
fr: Votre serveur web ne remplit pas les prérequis nécessaires à la compression gratuite sur serveur avec EWWW Image Optimizer. Vous pouvez %s pour une compression 5x plus importante, une compression PNG/GIF/PDF, et plus encore. Sinon, continuez avec la compression JPG gratuite basée sur le cloud.

en: Your web server does not meet the requirements for free server-based compression. You may %s for 5x more compression, PNG/GIF/PDF compression, and more. Otherwise, continue with free cloud-based JPG compression.
fr: Votre serveur web ne remplit pas les prérequis nécessaires à la compression gratuite sur serveur. Vous pouvez %s pour une compression 5x plus importante, une compression PNG/GIF/PDF, et plus encore. Sinon, continuez avec la compression JPG gratuite basée sur le cloud.

en: and more
fr: et plus

en: automatically
fr: automatiquement

en: batch
fr: lot

en: could not move pngout
fr: Impossible de déplacer pngout

en: could not move svgcleaner
fr: Impossible de déplacer svgcleaner

en: could not set permissions
fr: impossible de régler les permissions

en: cropped
fr: recadrée

en: extraction of files failed
fr: extraction des fichiers échouée

en: free trial
fr: Essai gratuit

en: idle
fr: Inactif

en: in pixels
fr: en pixels

en: in seconds
fr: en secondes

en: in seconds, 0 = disabled
fr: en secondes, 0 = désactivé

en: insufficient memory available for installation
fr: mémoire disponible insuffisante pour l’installation

en: manually
fr: manuellement

en: more...
fr: plus…

en: no credits remaining, please purchase more.
fr: aucun crédit restant, veuillez en racheter.

en: optimized %1$d (of %2$s) images.
fr: Optimisation de %1$d (sur %2$s) images.

en: optimized %1$d images, renewal is in %2$d day. | optimized %1$d images, renewal is in %2$d days.
fr[0]: optimisé %1$d image, le renouvellement est dans %2$d jour.
fr[1]: optimisé %1$d images, le renouvellement est dans %2$d jour.

en: page %1$d of %2$d
fr: page %1$d sur %2$d

en: page %1$d of %2$s
fr: page %1$d sur %2$s

en: remaining
fr: restant

en: running
fr: En cours d’exécution

en: service
fr: Service

en: settings page
fr: Page des réglages

en: start your premium trial
fr: essayer votre essai premium

[ctx: string will be something like "media" or "nextgen"]
en: Optimizing %1$s with a %2$d second pause between images.
fr: Optimisation %1$s avec une pause de %2$d secondes entre chaque image.

en: unknown
fr: inconnu

en: used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d day. | used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d days.
fr[0]: %1$d utilisée sur %2$d, l’utilisation sera réinitialisée dans %3$d jour.
fr[1]: %1$d utilisées sur %2$d, l’utilisation sera réinitialisée dans %3$d jour.

en: wp_get_image_editor function is missing
fr: La fonction wp_get_image_editor est manquante

en: zlib or phar extension missing from PHP
fr: Il manque une extension zlib ou phar à PHP
